Year-by-Year Athletes

A list of alums who played collegiate athletics and beyond. Please e-mail Stephen Lewis with pertinent info if you or someone you know is missing from this list.
Class of 2023 
  • Rex Alphen - Bucknell, Soccer
  • Ford Clark - Bowdoin, Cross Country/Track
  • Ian Cox - Sewanee, Soccer
  • William Edwards - Randolph-Macon, Swimming
  • Reid Felton - Hampden-Sydney, Football
  • Riley Finck - VMI, Wrestling
  • Evan Fisher - Mary Washington, Tennis
  • Bradley Garner - USC Upstate, Baseball
  • Miles Harvey - High Point, Lacrosse
  • Willie Jennings - Christopher Newport, Football
  • Jack Jones - Denison, Squash
  • Charlie Knighton - Washington College, Baseball
  • Manoli Loupassi - Sewanee, Lacrosse
  • Zach Murphy - Longwood, Basketball
  • Jack Parker - Franklin & Marshall, Wrestling
  • Carter Perkins - LaSalle, Swimming
  • Cade Petrus - Marymount, Wrestling
  • JJ Powell - George Mason, Golf
  • Stephen Proctor - Dickinson, Track
  • Cale Roggie - George Mason, Wrestling
  • Mason Stanley - Notre Dame, Fencing
  • Eli Taylor - Denison, Soccer
  • Henry Westfall - Sewanee, Lacrosse
  • Wes Wise - Franklin & Marshall, Soccer
  • Holden Woodward - Navy, Squash
Class of 2022
  • Sterling Austin - Hampden-Sydney, Baseball
  • Tee Bowles - VMI, Swimming
  • Jamie Boyd - Hamilton, Swimming
  • John Collier - VMI, Soccer
  • Kent Goode - North Carolina, Lacrosse
  • Mac Grant - Dayton, Football
  • Andre Greene, Jr. - North Carolina, Football
  • Kyle Haines - Randolph-Macon, Baseball
  • Willy Hall - Washington & Lee, Soccer
  • Trent Hendrick - JMU, Football
  • Lane Jones - VMI, Diving
  • Nikkos Kovanes - Dickinson, Football
  • Charlie Long - Air Force, Lacrosse
  • Davis Mack - Hampden-Sydney, Lacrosse
  • Ned Mangum - Mary Washington, Rugby
  • Grayson Marriott - Hampden-Sydney, Football
  • Camden Nuckols - VCU, Baseball
  • Joshua Powell - Columbia, Football
  • Keishawn Pulley, Jr. - Randolph-Macon, Basketball
  • Carter Schmitt - Randolph-Macon, Baseball
  • Joe Sullivan - Christopher Newport, Football
  • Will Thompson - Campbell, Tennis
  • Will Wise - Wesleyan (CT), Cross Country/Track
Class of 2021
  • Aubrey Bowles - Villanova, Swimming
  • Knight Bowles - VMI, Cross Country/Track
  • Robbie Boykin - Francis Marion, Baseball
  • Harrison Coble - Pittsburgh, Baseball
  • Timmy Gordinier - William & Mary, Soccer
  • Curtis Hale - Colorado College, Soccer
  • Spalding Hall - High Point, Lacrosse
  • Jake Keeling - Virginia Tech, Wrestling
  • Chase Mullins - North Carolina, Lacrosse
  • Miles Mullins - Brown, Cross Country/Track
  • Griff O'Ferrall - Virginia, Baseball
  • Talman Ramsey - Sewanee, Tennis
  • Erik Roggie - Virginia, Wrestling
  • Kevin Schork - Maryland, Wrestling
  • Jayden Smith - Davidson, Track & Field
  • Gaines Weis - Hampden-Sydney, Lacrosse
  • Riley Wood - Cal Institute of Technology, Basketball
Class of 2020
  • Meyann Avele-Eya - Bridgewater, Football
  • Kaleb Bey - Randolph-Macon, Football
  • Gerard Broussard - Campbell, Soccer
  • Alaister Burke - Richmond, Tennis
  • Warner Collier - VMI, Soccer
  • Jack Dragone - Mary Washington, Swimming
  • Nigel Green - Millersville, Basketball
  • George Hodgson - Denison, Lacrosse
  • Loudon Hurt - Virginia, Wrestling
  • Thomas Lamb - Washington & Lee, Wrestling
  • Porter Lewis - Salisbury, Lacrosse
  • Cole McCoy - Denison, Lacrosse
  • Aiden Menen - Santa Clara, Crew
  • Jeff Moore - Denison, Football
  • Wheat O'Hagan - Trinity College, Soccer
  • David Smith - Shenandoah, Wrestling
  • Ian Smith - Columbia, Track & Field
  • Hunter Sundlun - Gettysburg, Swimming
  • Will Tazewell - Richmond, Lacrosse
  • Reed Terry - Louisvlle, Rugby
  • Christian Thomas - Brown, Football
  • William Tune - Richmond, Cross Country
  • Walker Wallace - Cornell, Lacrosse
  • Miles West - George Mason, Swimming
  • Jeb Wickham - VMI, Football
  • Gill Williamson - Virginia Tech, Basketball
Class of 2019
  • Connor Alexander - North Carolina-Chapel Hill, Wrestling
  • Ben Cooper - Richmond, Golf
  • Charlie Cox - Georgetown, Crew
  • DayMone' Fleming - Randolph-Macon, Football
  • John Flood - Coast Guard Academy, Soccer
  • Davis Gillenwater - Mercer, Lacrosse
  • Arnold Henderson - VCU, Basketball
  • Sean Hogan - Tennessee, Swimming
  • Hartley Jordan - VMI, Lacrosse
  • Alexander Levengood - William & Mary, Soccer
  • Sam Moore - North Carolina-Chapel Hill, Soccer
  • Elby Omohundro - Virginia, Track & Field
  • Patrick Routsis - ODU, Baseball
  • Frank Royal - Houston, Track & Field
  • Dhykwon Smith - Christopher Newport, Football
  • Jackson Turley - Rutgers, Wrestling
  • Luke Valentine - Sewanee, Lacrosse
  • Jack Westfall - Sewanee, Lacrosse
Class of 2018
  • Jens Ames - Washington & Lee, Football
  • Hunter Andrews - Roanoke, Baseball
  • Nick Biddison - Virginia Tech, Baseball
  • Drew Brockwell - Virginia Tech, Golf
  • Will Forrest - UNC, Football
  • Clifford Foster - VCU, Golf
  • Maddison Furman - VCU, Baseball
  • Gray Hart - UVA, Wrestling
  • Justin Jasper - Richmond, Football
  • Connor Johnson - Virginia Tech, Golf
  • Harrison Rice - Virginia Tech, Track & Field
  • Henry Schroeder - JMU, Football
  • William Tappen - JMU, Football
  • Burke Widhelm - Furman, Lacrosse
Class of 2017
  • Willy Bemiss - Wake Forest, Football
  • Ameer Bennett - Delaware State, Basketball
  • Thomas Branch - VMI, Swimming
  • Jackson Deal - Christopher Newport, Lacrosse
  • Simon Fitch - George Washington/VCU, Soccer
  • Jack Gillenwater - Sewanee, Lacrosse
  • Tanner Hood - Brown, Wrestling
  • Gareth Mancini - Mary Washington, Swimming
  • Hayden Mitchell - Virginia, Football
  • Allan Pedin - Christopher Newport, Track and Field
  • Alexander Petrie - Lafayette, Basketball
  • Skyler Petrie - Muhlenberg, Baseball
  • Sheldon Towell - Hampden-Sydney, Football
  • Drake Wielar - Davidson, Swimming
  • Ross Williams - Sewanee, Track & Field
Class of 2016
  • Ross Abrash - Richmond, Baseball
  • Coleman Andrews - Sewanee, Golf
  • Jeb Bemiss - Cornell, Baseball
  • Will Cox - Davidson, Swimming
  • Joey Cuevas - William & Mary, Cross Country/Track
  • Matthew Fernandez - Richmond, Tennis
  • Jack Hodgson - Washington & Lee, Lacrosse
  • Sean Menges - Richmond, Lacrosse
  • Boyd Peete - Washington & Lee, Golf
  • Joey Prata - Virginia Tech, Wrestling
  • Drew Romig - North Carolina, Soccer
  • Nick Sherod - Richmond, Basketball
  • Jack Spruill - Sewanee, Football
  • Charlie Swanson - Michigan, Swimming
  • Tazle Sumpter - Richmond, Football
  • Brandon Thomas - Virginia Tech, Track & Field
  • Ben Vaeth - Sewanee, Soccer
Class of 2015
  • Steven Atkinson - Roanoke, Baseball
  • Wilson Bedell - Furman, Lacrosse
  • Trey Berry - DePauw, Swimming
  • Myles Brown - Notre Dame, Soccer
  • Thomas Cottrell - Hampden-Sydney, Lacrosse
  • Patrick Dotter - Randolph-Macon, Lacrosse
  • Jacob Hale - Christopher Newport, Lacrosse
  • Kameron Holloway - Randolph-Macon, Soccer
  • Grant Johnson - Christopher Newport, Lacrosse
  • Carrington Lanier - Hampden-Sydney, Wrestling
  • Thomas Lynde - Sewanee, Lacrosse
  • Sam Partee - Haverford, Baseball
  • Jacob Roberson - Richmond, Football
  • Henry Stillwell - Cornell, Football
  • Garrett Taylor - Penn State, Football
  • John Tyson - Hampden-Sydney, Football
  • Cody Valenzuela - Roanoke, Baseball
  • Fleet Wallace - Cornell, Lacrosse
  • Parker Widhelm - Furman, Lacrosse
Class of 2014
  • Coleman Adams - Lacrosse, High Point/Randolph-Macon
  • Findley Bowie - Basketball, Washington & Lee
  • John Burke, Jr. - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Baxter Carter - Tennis, Randolph-Macon
  • Matt Dunlevy - Baseball, VMI
  • Alex Essex - Football, Georgia
  • John Fiorelli - Football/Rugby, Navy
  • Austin Fockler - Golf, Hampden-Sydney
  • Carter Hayes - Tennis, Sewanne
  • Ganon Hingst - Football, Richmond
  • Ashby Lupold - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Sam Moffatt - Soccer, VMI
  • Chandler Shaheen - Lacrosse, Hampden-Sydney
Class of 2013 
  • Christian Alcorn - Soccer, Williams
  • Will Bruner - Track, Christopher Newport
  • Cole Carns - Lacrosse, High Point
  • Jack English - Football, Virginia, DL
  • Nathaniel Frazer - Swimming, Mary Washington
  • Marshall Hollerith - Football, Washington & Lee
  • Robert Janis - Wrestling, Maryland
  • Sam O'Ferrall - Sprint Football, West Point
  • Porter Reinhart - Baseball, William & Mary, OF
  • James Sumpter - Football, Dickinson, DL
  • Dallas Tarkenton - Swimming, Mary Washington
  • Rodney Williams - Basketball, Drexel, F
  • Charlie Yorgen - Baseball, East Carolina
Class of 2012
  • Adam Ball - Golf, VCU
  • Cameron Barlow - Football, Christopher Newport
  • Tucker Brown - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Jordan Chalkley - Football, Hampden-Sydney
  • Sam Cottrell - Lacrosse, Roanoke
  • Blair Farinholt - Lacrosse, Denison
  • Jansen Fraser - Baseball, Richmond
  • Jermaine Johnson - Basketball, Canisius/Frank Phillips/Baton Rouge
  • Jack McDowell - Track & Field, Davidson
  • Worth Osgood - Baseball, Sewanee
  • Jim Partee - Football, Occidental
  • Henry White - Lacrosse, West Point Prep
  • Eddie Whitlock - Track, High Point
Class of 2011
  • Casey Bendall - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Thompson Brown - Football (2011), Lacrosse, Virginia
    James Busch - Cross Country, Washington & Lee
  • Willy Clarke - Squash, Middlebury
  • Patrick English - Crew, Hamilton
  • Jack Foster - Lacrosse, Holy Cross
  • Casey Fox - Baseball, Haverford
  • Brody Hingst - Football, Wofford
  • Nate Krey - Soccer, Hampden-Sydney
  • Nick Richardson - Cross Country, Washington & Lee
  • Ben Thompson - Football, Christopher Newport
  • Harrison Vance - GolfPresbyterian
  • Rob Vozenilek - Basketball, Virginia (2011-12 & 13-14 seasons)
  • David Wesley - Wrestling, Virginia
Class of 2010
  • William Bannard - Baseball, Haverford
  • Billy Belt - Swimming, Boston College
  • Mark Burlee - Football, Washington & Lee
  • Mikey Bogese - Swimming, Yale
  • Bryce Chalkley - Golf, Virginia Tech
  • Edward Custer - Wrestling, VMI
  • James Dunivan - Basketball, Williams
  • Kurt Fleming - Baseball, Atlanta Braves (minor-league), Football, Clemson
  • Chris Gill - Wrestling, VMI
  • Ted Gottwald - Wrestling, VMI
  • Hiter Harris - Track, Wake Forest
  • Campbell Henkel - Baseball, VMI
  • Matt Lisk - Swimming & Diving, College of St. Rose
  • John McCann - Baseball, Hampden-Sydney
  • Rennie Merhige - Wrestling, VMI
  • Peter Partee - Football, Washington & Lee
  • Loren Phillips - Wrestling , Belmont Abbey
  • Todd Thurston - Polo, UVA
  • Alec Vozenilek - Football, UVA
  • Seth Wagner - Football/Baseball, Hampden-Sydney
  • Kyle Wittenauer - Football, Yale
Class of 2009
  • Thomas Andrews - Lacrosse, Washington & Lee
  • Tre Craig - GolfHampton University
  • Scott DesMarais - Track, Furman 
  • Tyler Douglas - Track, Hampton University
  • Bart Farinholt - Lacrosse, Denison
  • Jackson Freeman - Football, Brown University
  • Tom Hart - Basketball, Hampden-Sydney 
  • Alex James - Track, William & Mary
  • Taylor Jenkins - Lacrosse, VMI
  • Ben Katz - Track, William & Mary
  • Carlton Logan - Tennis, Elon
  • Nick Molloy - Track, UVA
  • Tyler Spangler - Wrestling, Air Force 
  • John Stillwell - Football, Davidson
  • Harrison Tucker - Track, Washington & Lee
  • Jeremy Wells - Golf, William & Mary
  • Jay Weisbrod - Track, Virginia Tech
Class of 2008
  • Robert Barry - Swimming, Denison 
  • Matt Clark - Track and Field, William & Mary
  • Luke Erickson - Baseball, Virginia Tech
  • Whit Long - Lacrosse, Hampden-Sydney College
  • Richard Luck - Football, VMI
  • Joseph Makhoul - Ice Hockey, Virginia
  • Charlie McCann - Baseball, Boston College
  • Neil McGroarty - Lacrosse, Georgetown University
  • Joseph Munno - Wrestling, VMI
  • Lon Nunley - Football, Bowdoin College
  • Joseph Suarez - Golf, Christopher Newport
  • Sandy Wall - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Cameron Warner - Golf, Franklin & Marshall
  • John Wilkinson - Football, Washington & Lee
  • CJ Williams - Tennis, VCU
Class of 2007
  • Kevin Donahue - Wrestling, Cornell Iowa
  • Thomas Jenkins - Lacrosse, Washington & Lee
  • Sam Karn - Football, Elon College
  • Andrew Lawrence - Baseball, Boston College
  • Craig Philp - Lacrosse, Hampden-Sydney College
  • Blair Smith - Football, Hampden-Sydney College
  • Matthew Thompson - Football, Hampden-Sydney College
  • Austin Wates - Baseball, Virginia Tech, Houston Astros (Class AA Corpus Christi)
  • JP Welch - Wrestling, Washington & Lee
Class of 2006
  • Chris Barnes - Football, Randolph-Macon College
  • Jon Broscious – Baseball, Princeton
  • Daniel Dickerson – Swimming, Princeton
  • William Hardy – Basketball, Williams
  • Max Hare – Soccer, Princeton
  • Malcolm Hines – Football, Washington & Lee
  • Thomas Hovis – Football/Lacrosse, Hampden-Sydney College
  • Robbie Lockhart - Cross Country, George Washinton
  • Kiernan Lofland - Track, William and Mary
  • Neil Maclean – Soccer, Johns Hopkins
  • George Makhoul- Ice Hockey, William and Mary
  • Clarke Miller – Football, Franklin & Marshall
  • Byran Pinkston – Swimming, Northwestern
  • Philip Pandak – Basketball, The Citadel
  • Zach Rolfe – Wrestling, Wesleyan
  • Andy Stratton - Baseball, UNC-Wilmington
  • Edwin Urey – Football, Amherst
Class of 2005
  • Matt Anderson – Swimming, Washington & Lee
  • Nick Bandy - Football, Hampden-Sydney College
  • Spencer Brown - Swimming, Wingate
  • Matthew Conrad - Lacrosse, Hampden-Sydney College
  • Mac Gambill - Soccer, Wofford
  • Richard Graham – Football, Virginia Tech
  • Fred Johnson – Football, William & Mary
  • Charles Kramer – Soccer, Sewanee
  • Brandon Nunnally - Football, Randolph-Macon
  • Tim Rose – Football/Wrestling, Amherst
  • Tyler Schmidt – Wrestling, Johns Hopkins
  • Drew Shiembob - Basketball, UVA
  • Matthew Shaia - Track, Lafayette
  • Gordon Valentine - Lacrosse, UVA
Class of 2004
  • Kirk Adamson – Wrestling, Washington & Lee
  • Alex Baruch – Lacrosse, Denison
  • Chris Duane – FootballVMI
  • Matthew Downs – Track, Mary Washington
  • Ashton Goldman – Tennis, Navy
  • Jay Hughes - Football, Randolph-Macon
  • Jay Jennison – Lacrosse, Duke
  • Fraser Kempe – Lacrosse, Hamilton
  • Tab Wood – Soccer, Sewanee
Class of 2003
  • Michael Hoffman - Baseball, Virginia Tech
  • Sam Thomas - Track & Field, Bates
Class of 2002
  • Marshall Tucker - Football, Virginia
Class of 2001
  • Kelly Crockett - Football, West Virginia
  • David Londrey - Baseball, Virginia Tech
  • Will Paulette - Baseball, VMI
Class of 2000
  • Hamill Jones - Basketball, Washington & Lee
  • Jeff Hare - Soccer, Princeton
  • Jimmy Hovis - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Greg Molenkamp - Baseball, Davidson
Class of 1998
  • Alexander Ayers - Lacrosse, VMI/Hampden-Sydney
  • Marshall Croft - Lacrosse, Navy
  • Paul Habenicht - Lacrosse, Navy
  • Taylor Moorman - Lacrosse, Lynchburg
  • John Neal - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Scott Oakley - Baseball, Campbell
Class of 1997
  • Andrew Bogle - Football, Richmond
  • Matthew Gehring - Lacrosse, VMI
  • Pope Hackney - Lacrosse, Washington & Lee
  • Michael O'Kelly - Baseball, William & Mary/Atlanta Braves
Class of 1996
  • Charlie Antrim - Lacrosse, Washington & Lee
  • Tom Bayliss - Sailing, Yale
  • Gibson Luck - Lacrosse, Hampden-Sydney
  • Frank Thorn - Crew, Dartmouth
  • Sam Towell - Track & Field, MIT
  • John Winter - Tennis, Virginia
Class of 1995
  • Mason Ayers - Lacrosse, VMI
Class of 1994
  • Jack Boyd - Football, Washington & Lee
  • Douglas Burtch - Baseball, Emory
  • Errett Buis - Track & Field, VMI
Class of 1993
  • Charlie Ayers - Lacrosse, VMI
  • Wade Blackwood - Baseball/Football, Hampden-Sydney
  • George Bland - Baseball/Football, Randolph-Macon
  • McGuire Boyd - Football, Washington & Lee
  • Roby Hackney - Football, Hampden-Sydney
  • Peyton Williams - Football, Washington & Lee
Class of 1992
  • Joe Brockman - Lacrosse, VMI
  • Jody Parker - Baseball, Randolph-Macon
Class of 1991
  • Chris Davis - Baseball, William & Mary/St. Louis Cardinals
  • Tad DuPriest - Baseball, Randolph-Macon
Class of 1989
  • Jimmy Baber - Lacrosse, Randolph-Macon
  • Greg Ballowe - Football, Richmond
  • Cole Durrill - Tennis, UNC-Chapel Hill
  • J.J. Freitag - Swimming, Stanford
  • Gilmer Minor - Baseball, VMI
  • John Westfall - Lacrosse, VMI
Class of 1988
  • Bill Berry - Lacrosse, VMI
  • Chris Davila - Tennis, VMI
  • Chris Mumford - Tennis, UNC
  • Patrick O'Ferrall - Baseball, VMI
  • John Street - Lacrosse, Virginia
  • John White - Baseball, Bucknell
  • John Williamson - Lacrosse, VMI
  • Jeff Zeigler - Football, VMI
Class of 1987
  • Theron "T" Bell - Baseball, Virginia Tech
  • Al Carter - Football, VMI
  • Renard Charity - Football, Princeton
  • Matt Ott - Lacrosse & Soccer, VMI
Class of 1986
  • Marshall Simpson - Baseball, VMI
  • Tom Slater - Baseball, VMI 
Class of 1985
  • Jas Easterly - Rugby & Lacrosse, Bowdoin
  • Derek McCown - Soccer, VMI (All-Southern Conference, '87 & '88)
  • Manoli Loupassi - Wrestling, Washington & Lee (Captain)
  • Ren O'Ferrall - Baseball, VMI (1989 Batting Champion)
  • John Ware - Lacrosse, Washington & Lee (3-Time All-American, Captain)
Class of 1983
  • Scott Davila - Tennis, VMI
  • Scott Neff - Baseball, Denison
  • Steve Reese - Baseball, Bridgewater
  • Will Rosebro - Lacrosse, Virginia
  • Kent Savedge - Baseball, Virginia
Class of 1982
  • Charles Alexander - Cross Country/Track, Stanford
  • Rob Martin - Football, Lacrosse, Middlebury College
  • Carr Trevillian - Baseball, Virginia
Class of 1981
  • Jeff Davila - Squash, Navy
  • Ashby Horner - Rugby, Virginia (two years); Lacrosse, Guilford (two years), U. of Georgia (one year)
  • Bill White - Baseball, Washington & Lee
Class of 1979
  • Teddy Gottwald - Football, VMI
Class of 1978
  • Gene Bruner - Cross Country/Track, William & Mary
  • Ware Palmer - Lacrosse, Washington & Lee
  • Rip Wilson - Lacrosse, Princeton
Class of 1977
  • Russel Bowles - Cross Country/Track, Duke
  • Tom Cain - Tennis, SMU
Class of 1973
  • John Michael Wallace - Football, Virginia
Class of 1969
  • Farra Alford - Basketball, Alabama
Class of 1968
  • Ed Davis - Baseball, Emory & Henry
Class of 1967
  • James Hovis - Football, Davidson
Class of 1966
  • John Zaharov - Football, Davidson
Class of 1959   
  • Gil Minor - Baseball, VMI
Class of 1954
  • Jim Boyd - Football, Hampden-Sydney
  • Jack Parr - Basketball, Kansas State/Cincinnati Royals
Class of 1947
  • Tom Wolfe - Baseball, Washington & Lee 
Class of 1945
  • Lynn Chewning - Football, VMI, Navy, Hampden-Sydney 
  • Bill Hawkins - Football, Navy
  • Jonathan Jenkins - Football, Dartmouth, Baltimore Colts
Back